Stacja II, Jezus bierze krzyż. Gdzie na obrazie jest liktor?

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Stacja II, Jezus bierze krzyż. Gdzie na obrazie jest liktor?

Zgodnie z ówczesnym prawem wyrok wykonywano natychmiast po ogłoszeniu, stąd Jezus zmuszony został do wzięcia krzyża od razu.

Kto przygotować miał krzyż? Liktor, był to sługa towarzyszący rzymskiemu urzędnikowi, wykonujący jego rozkazy (nazwa własna). Piłat miał powiedzieć: Liktorze, przygotuj krzyż.

Obraz: stacjadruga1.jpg

Obraz drugiej stacji

Na obrazie Jezus przedstawiony został tak, jakby wyciągał ręce do krzyża. Św. Mateusz pisał cytując słowa Zbawiciela: Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie i weźmie krzyż swój i naśladuje mnie. Ks. Sopoćko w rozważaniach na temat Drogi Krzyżowej odniósł się do gestu wyciągania rąk w stronę krzyża, widocznego na racławickim obrazie. Zanotował: (...) Chciał (Chrystus przyp. autora) również pouczyć nas swym przykładem, iż mamy pragnąć krzyża jako najskuteczniejszego środka zbawienia i jako najpewniejszej zasługi na żywot wieczny. Nasze krzyże są tylko odłamkiem krzyża Zbawiciela, tylko słabym odbiciem cierpień, które on podjął za nas z nieskończonego miłosierdzia swojego.

Postać z prawej strony obrazu to chyba nie liktor. Rzymski urzędnik (zastępca, pachołek) nie byłby ubrany w takie dostojne szaty. O liktorze mówiło się, że przypominałby dzisiejszego policjanta. Gdyby na obrazie był uwieczniony liktor, miałby ubranie wzorowane na rzymskiej zbroi lub takie, które w jakiś sposób wyróżniałoby go z tłumu, ale nie odwracało uwagi od urzędnika, któremu służył. Postacią namalowaną z prawej strony może być żydowski kapłan. Charakterystyczny gest dwóch złączonych palców na pewno nie jest gestem miłosierdzia kierowanym w stronę Zbawiciela.

Obraz: stacjadruga2.jpg

To prawdopodobnie jest Liktor

Moim zdaniem liktor został przedstawiony z lewej strony jako młody chłopak. W niektórych tłumaczeniach na liktora mówi się tak samo, jak na osobę, która smaga batem. Młody chłopak wyraźnie próbuje uderzyć Zbawiciela.

Krzyż podtrzymują dobrze zbudowani, muskularni mężczyźni. Wg. Pasji (książki) byli to niewolnicy. Krzyż mieli z trzaskiem rzucić Jezusowi pod nogi.

A jak wyglądały pierwsze kroki Drogi Krzyżowej. Opisuje to Błogosławiona Anna Emmerlich w Pasji: Wyruszono wreszcie na Golgotę z Jezusem w następującym porządku. Przodem szedł trębacz, trąbiący na rogu każdej ulicy i ogłaszający grzmiącym głosem wyrok. Kilka kroków za nim szła gromada chłopców i pachołków, niosących potrzebne przybory, jako to powrozy, gwoździe, topory, kosze z narzędziami i napój; silniejsi nieśli drągi, drabiny i drzewca krzyżów obu łotrów; drabiny - były to żerdzie, poprzetykane poprzecznymi szczeblami. Za pachołkami postępowało kilku jezdnych Faryzeuszów, a za nimi młody chłopiec, nie całkiem jeszcze zepsuty, niosący przed sobą napis na krzyż, ułożony przez Piłata; on również niósł na drążku, przerzuconym przez ramię, koronę cierniową Jezusa, bo z początku zdawało się Żydom, że Jezus, ubrany w nią, nie będzie mógł nieść krzyża.

Jedna postać na obrazie II stacji jest najbardziej tajemnicza. To młody chłopak namalowany u stóp Zbawiciela. Trudno powiedzieć coś więcej na temat tej osoby.

Miniaturka
Poprzedni art Stacja I, Pan Jezus na śmierć skazany (tajemniczy starzec na obrazie)
Miniaturka
Następny art Stacja III, Jezus upada pierwszy raz
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja