Dziś: czwartek, 28 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Wiszący Most odkrywa swoje tajemnice. O tych rzeczach do tej pory nie wiedzieliśmy

Tak zwany Wiszący Most Kolejowy nad Osobłogą, to bez wątpienia najciekawsza i chyba ulubiona atrakcja turystyczna Racławic Śląskich. Wydawać by się mogło, że o tym moście wiemy wszystko, ale tak nie jest i czytelnikom strony udowodni to ten, ciekawy artykuł. Czy wiecie, że podawana długość 130 metrów jest błędna? Że został opisany w przedwojennym niemieckim Atlasie prezentującym największe dzieła niemieckich budowniczych? Że zachowały się dokładne plany budowy tego mostu pochodzące z początku XX wieku? Że w kratownicach mostu można narysować trójkąty prostokątne i mimo różnych rozmiarów belek jeden bok tych trójkątów niezależnie od miejsca ułożenia na moście ma zawsze 4,25 metra długości? Jaka liczba wyjdzie, jeśli podzielimy długość mostu przez liczbę trójkątów prostokątnych i co ona oznacza? Czy budując most niemieccy inżynierowie zmienili bieg rzeki Osobłogi? A czy wiedzieliście, że most miał mieć dwa przęsła, czyli dwie tak długie kratownice (dwa wiszące mosty)? Dlaczego drugie przęsło nigdy nie powstało? Polecam arcyciekawy nowy artykuł na temat mostu, wzbogacony zdjęciami i fragmentami planów, w większości nigdzie jeszcze niepublikowanymi!

"Atlas, Magazyn dla Branży Budowniczej", był wydawany w Niemczech od 1851 roku. Konspekt i druk przygotowywało wydawnictwo Wilhelm Ernst & Sohn. Wydawnictwo to istnieje do dziś. Zapyta czytelnik, co ów periodyk ma wspólnego z Racławicami Śląskimi? Otóż bardzo dużo. W wydanym w 1904 roku magazynie, wyróżniono mnóstwo ciekawych, nowych obiektów inżynieryjnych, powstałych na terenie całego państwa niemieckiego. Wśród nich znalazł się most kolejowy w Racławicach Śląskich, na linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Spotkania z historią

To były ciekawe spotkania z historią

Wielu mieszkańców Racławic Śląskich (i nie tylko) uczestniczyło wczoraj w Centrum Kultury w Głogówku na II Międzyszkolnych Spotkaniach z Historią, pt. Ocalić od zapomnienia. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Pociąg Intercity

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.


Urodziny

Dziś nasza miejscowość świętuje urodziny. Oficjalnie istnieje już od 771 lat.

Dnia 29 listopada 1252 roku biskup Bruno z Ołomuńca pisząc pewien dokument o kościelnych beneficjach potwierdza, że istnieje osada o nazwie Razlawic, która położona jest niedaleko Osoblahy w rejonie dorzecza rzeki Osobłogi.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET